taková úvaha

16. října 2006 v 17:10 | Míša |  Harry Potter
Proč Tom Raddle (nejspíš) nikdy žádný vietál nevytvořil - shrnutí.

Celá úvaha vychází z předpokladu, že odštěpek duše musí být uzavřen do vietálu v krátkém časovém odstupu od vraždy, při které k rozdělení došlo, patrně nejlépe ještě ten den a že to není možné udělat dodatečně, dejme tomu někdy napřesrok. Toto se mi zdá nejpravděpodobnější, nicméně knihy jednoznačně nevylučují ani tu druhou variantu.

Podívejme se tedy na Tomovi možnosti. Podle Brumbála spáchal, do svého zmizení od Borgina & Burkese celkem čtyři vraždy. Pokud se tedy neplete, jak skromně dodává, ale předpokládejme, že ne. V Malém Visánku, ještě během studia v Bradavicích, zavraždil svého otce a své prarodiče a krátce poté co dostudoval, zabil a okradl Hepzibu Smithovou, potom se po něm, na nějaký čas, slehla zem. Když se znovu objevil, byl už lordem Voldemortem.

Mohl některé z těchto vražd (nehodu s Uršulou bych do toho opravdu nemíchala), využít k vytvoření vietálu? Ve Visánku získal prsten a možná měl u sebe i svůj deníček, ale vzhledem k tomu, že rozhovor s Křiklanem, o tom "kolik a jak", proběhl až po té, je téměř jisté, že to ještě neuměl. Mimochodem, všimněte si také, že tyto vraždy nijak neplánoval, nejenže tam nepřijel s úmyslem někoho zabít, ale ani nevěděl, koho tam najde.

Tím, zdá se, padá možnost, že by vytvořil nějaký vietál už na škole, zabíjení v Malém Visánku bylo jedinou příležitostí.

A co Hepziba? To je už pravděpodobnější, u Borgina & Burkese měl přístup k takovým kouzelnickým knihám a předmětům, jaké by nikdo v Bradavicích nestrpěl, takže mohl studovat do sytosti. Myslím, že právě proto to místo vzal, ale řekla bych, že ani zde nenašel co potřeboval, navíc i kdyby už uměl vietál vytvořit, vražda Smithové pro něj asi neměla tu náležitou citovou hodnotu, aby ji použil pro svůj První.

Myslím si totiž, že vytvoření prvního viteálu, bylo tím zlomovým okamžikem v jeho životě, kdy definitivně zavrhl své mudlovské jméno Tom Raddle a od té chvíle, byl už dál pouze lordem Voldemortem. A právě k tomu došlo, když byl "na cestách".

Co z toho vyplývá? Předně doufám, že se v poslední knize dozvíme, kde Tom byl, když odešel do světa, a hlavně kdo byli ti "nejhorší vyvrhelové" s nimiž se stýkal a mezi kterými si snad našel svého Mistra.

Taky to zpochybňuje některá obecně zažitá fakta. Například, vzhledem k tomu, že žádný vietál nevznikl ještě na škole, pak deník rozhodně nepatří mezi první. Naopak, Voldemort jej pravděpodobně vytvořil až krátce před svým pádem, těsně před tím, než jej předal Luciusovi, jako součást plánovaného útoku na Bradavice.

Samozřejmě, pokud může být zlomek duše vietalizován dodatečně, nic z výše uvedeného nemusí platit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 maketka maketka | 17. října 2006 v 18:38 | Reagovat

kdyz to je moc dlouhy na to abych to četla.. ale asi to bude dobry..

2 jana jana | Web | 18. října 2006 v 8:28 | Reagovat

ahojky bez na muj blog mas tam vyhru v soutezi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama